Siz fikir ve düşüncelerinizi bize aktarın,
Biz projelendirip, uygulayalım.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

SSL Sertifikası Nedir? SSL güvenlik sertifikası ne işe yarar?

ssl sertifikası nedir

SSL Sertifikası Nedir?

SSL, internet üzerinde veri güvenliği sağlamak için kullanılan bir güvenlik protokolüdür. SSL, bir web sitesi ile kullanıcı arasında veri gönderirken verilerin şifrelenmesini ve güvenli bir şekilde transfer edilmesini sağlar. Bu, internet üzerinde verilerin gizli ve güvenli bir şekilde gönderilmesini ve alınmasını mümkün kılar.

SSL sertifikaları, bir web sitesinin güvenli olduğunu doğrulamak için kullanılır. Sertifika sağlayıcıları (örneğin, VeriSign, RapidSSL, DigiCert), bir web sitesinin doğru ve güvenli olduğunu inceler ve bu site için bir SSL sertifikası verir. SSL sertifikaları, bir web sitesinin kimliğini doğrular ve tüm verilerin şifrelenerek gönderilmesini sağlar.

Bir SSL sertifikası, bir web sitesine bağlandığınızda, web tarayıcısındaki bir kilit simgesi görülebilir. Ayrıca, bir SSL sertifikalı bir web sitesine bağlandığınızda, web tarayıcısındaki URL’de “https://” görünecektir. Bu işaretler, verilerin güvenli bir şekilde şifrelenerek gönderildiğini gösterir.

SSL sertifikalarının kullanımı, internet üzerinde alışveriş yapmak, bankacılık işlemleri yapmak veya kişisel bilgileri paylaşmak gibi güvenli veri transferi gerektiren tüm uygulamalarda önemlidir. SSL sertifikaları, verilerin şifrelenerek gönderilmesini ve güvenli bir şekilde transfer edilmesini sağlar, bu da internet kullanıcılarının verilerinin güvenliğini korur.

Özetle, SSL sertifikaları, internet üzerinde verilerin güvenli bir şekilde gönderilmesini ve alınmasını sağlamak için kullanılan endüstriyel standartlardır. Bu sertifikalar, web sitelerinin güvenliğini doğrulamak ve kullanıcıların bilgilerinin şifrelenerek güvenli bir şekilde gönderilmesini sağlamak için kullanılır.

ssl sertifikası nedir

SSL Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar

SSL Güvenlik Sertifikası Ne İşe Yarar sorusuna cevap vermeden önce gelin ve hem SSL’in ne olduğu hem de nasıl çalıştığı hakkındaki bilgilerimizi kısaca tazeleyelim. 

Yazımızın başlarında da belirtmiş olduğumuz üzere  SSL; online alışveriş siteleri , forumlar ve sosyal medya platformları gibi üyelik gerektiren sitelerde kullanılan ve kişisel bilgilerinizi şifreleyerek koruyan bir tür güvenlik protokolüdür.

SSL protokolünün çalışması, verilen iki anahtarın (sunucu tarafında bulunan ‘SSL Private Key’ ve de istemci tarafında olan ‘SSL Public Key’) kullanımına bağlı olan bir kodlama yöntemi sayesinde gerçekleşmektedir. Bir anahtarın şifrelediği veriyi ; sadece diğer anahtarın açmasının mümkün olduğu bu sistem sayesinde, karşınızdaki kişiyle güvenli bir şekilde iletişim kurabilir ve veri paylaşabilirsiniz.

Gelelim şimdi sorumuzun cevabına. Şifreleme anahtarını bir kurumun serverlarındaki bilgiler ile dijital ortamda bağlayan bir takım ufak veri dosyalarından oluşan SSL sertifikası sayesinde, hassas bilgilerinize yanlızca izin verdiğiniz alıcılar erişebilmektedir. Bu sayede de eğer yazının başlarında örnekleri verilen türden sitelerin yönetiminden sorumluysanız; sertifikanın bu özelliğinden yararlanabilir ve ya müşterilerinizin ya da üyelerinizden gelerek sizin sunucularınızda biriken bilgilere, dışarıdan gelecek istenmeyen erişimlere karşı koruyabilirsiniz.

Marka değerinize ve güvenirliğinize önem veren bir kuruluşsanız; müşteri ve üyelerinizin kişisel bilgilerini (kredi kartı numarası, şifre, kullanıcı adı gibi) bu sertifika sayesinde hem koruyabilir hem de sizin aldığınız önlemleri gören müşterilerinizin sayısını arttırarak, e-ticaret ticaret alanındaki başarınızı da arttırabilirsiniz.

SSL sertifikalarının yararları söz konusu olduğunda; hayati önemde olan şifrelemenin yanısıra bir o kadar önemli olan bir başka fayda da, kimlik doğrulama sağlamasıdır. Evet, doğru duydunuz. Kişisel bilgilerin doğru sunucuya bilgi gönderilmesini sağlayan bu fayda sayesinde; bir işlemi aynı gün içerisinde birden fazla bilgisayar kullanarak gerçekleştiren müşterilerinizin, kötü niyetli üçüncü kişiler tarafından kandırılmasını engelleyebilirsiniz.

Ama unutmadan söyleyelim. SSL sertifikanızın bu faydasından etkili bir şekilde yararlanmak istiyorsanız, o halde bunu güvenilir bir SSL hizmet sağlayıcısından temin etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi de; söz konusu sağlayıcıların sunduğu SSL sertifikalarının, bünyelerinde olan özellikler açısından çeşitli farklar gösterebilecekleridir.

ücretsiz qr kod oluşturma

5 Adımda Ücretsiz QR Kod Oluşturma

Ücretsiz QR Kod Oluşturma, kullanıcıların bir ürün hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir akıllı telefon kullanarak tarayabilecekleri kare şeklindeki siyah beyaz sembollerdir.

web tasarım nedir

Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımı Nedir, internet kullanıcılarının aradıkları bilgilere kolay erişebilmeleri için web sayfalarının

Hemen Ücretsiz Teklif Alın

Formu doldurarak, UP Yazılım’dan ücretsiz teklif alın!

ücretsiz websitesi fiyatı teklif al

  İşletmeler İçin Geliştirilmiş Kurumsal

  Web Tasarım E-Ticaret Grafik Tasarım Dijital Pazarlama Video Reklam

  İşletmelerin ihtiyaçlarına göre özel olarak geliştirilmiş kurumsal web tasarımlara 2000 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olun.

  Hayal ettiğiniz web tasarıma ekonomik fiyatlarla sahip olmak için iletişime geçin.

  Başarıya Giden Yolda

  Bize Yardımcı Olan Araçlar

  #welovedata
  ÜCRETSİZ TEKLİF AL WHATSAPP İLETİŞİM
  X
  HEMEN TEKLİF AL   up-yazilim-hakkimizda

   Daha fazla bilgi ister misiniz?

   Formu doldurun, demo web site tasarımlarımızı ücretsiz inceleyin, Dilerseniz sizi arayıp 
   e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi verelim.

    up yazilim

    Daha fazla bilgi ister misiniz?

    Formu doldurun, demo web site tasarımlarımızı ücretsiz inceleyin, Dilerseniz sizi arayıp 
    e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi verelim.