Siz fikir ve düşüncelerinizi bize aktarın,
Biz projelendirip, uygulayalım.
ÜCRETSİZ TEKLİF AL

Organik SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

organik seo nedir

Günümüzde web site sahiplerinin dijital ortamda görünebilirliklerini arttırmak için SEO düzenlemelerine ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda SEO düzenlemelerinden biri olan Organik SEO başlığına değineceğiz. Öncelikle, arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizdeki içeriklerin kullanılarak arama motorlarında üst sıralardaki görünürlüğü arttırmak için site üzerinde yapılan iyileştirme sürecidir.

1- Organik (İçerik) SEO Nedir? 


Arama motoru sonuç sayfalarında ilk sırada organik yerleşim sağlamak için bir web sitesini uygun anahtar kelimelerle, değerli içerikle ve doğru yerleştirilmiş geri bağlantılarla optimize etmek gibi çalışmalara denir.


Web sitenizin sayfalarına eklenen içerikler, o sayfanın arama yapılan hangi kelimelerle listeleneceğini etkilemektedir. Ancak güvenilir olan başka sitelerden web sitenize yönlendirilen bağlantılar elde edebilirseniz, Google aramalarında sitenizin sıralamasını ve Google’de ki güvenirliğinizi yükseltebilirsiniz.

2- Organik (İçerik) SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

Web sitenizin içeriğinin en iyi şekilde yazılması ve düzenlenmesi oldukça önemlidir. İyi yazılan içerikten sonra, organik SEO süreci için aşağıdaki adımlar gerçekleştirilmelidir.

 • Sayfa İçinde Yer Alacak Anahtar Kelime Optimizasyonu: Bu başlığımızda web site içeriklerine ait anahtar kelimeleri doğru belirlemek, etkili bir sayfa için iyi bir SEO tekniğidir. Web sitesinin sayfa içi SEO’sunu geliştirmek için belirlenen anahtar kelimeler aşağıdaki içerik öğelerine yerleştirilmelidir.
  • Sayfa Başlıkları ve Meta Açıklamaları: Buradaki başlık ve açıklamalar her sayfada bulunması zorunlu olan iki ayrı HTML kodudur. Örneğin “Blog” başlığı, bulunulan sayfanın başlık detayındaki içeriğini özetlemektedir.
  • URL’ler: Var olan bir site kullanıcısının bulunduğu sayfanın ne olduğunu bilmesinin iyi bir yoludur. Ayrıca URL başlıklarını kısa tutmak, paylaşımda ve kullanımda kolaylık sağlar.
  • Resim Alt Metini Ekleme: Alt metin, alt etiketler ve alt açıklamalar olarak tanımlanan, site ziyareti sırasında ekrana yüklenmeyen resmin yerine gelen yazılı kopyalardır.
 • Site Hızını Korumak: Ziyaretçilerin birçoğu yavaş açılan bir web sayfasında vakit geçirmek istemezler. Bu nedenle o site ile vakit harcamak yerine aradıkları ürün, makale, hizmet vb. içeriklere başka sitelerden ulaşmaya çalışırlar. Bu nedenle organik SEO çalışması yapılarak site hızında iyileştirmeler yapılabilir.
seo-detay

3- Organik SEO Çalışmasının Avantajları Nedir?

 • Site ziyaretçilerine en iyi kullanıcı deneyimi sunar.
 • Web sitesinin arama motorları üzerindeki sıralamasını düzenler.
 • Siteye giren organik ziyaretçi trafiğini arttırır. 
 • Sitenin teknik ve stratejik yönlerden gelişimini sağlar.
 • Web sitesi arama motorlarında rahatlıkla tanımlanabilir.
 • Site hızının yükselmesi ile ziyaretçilerin sitede geçirdiği vaktin uzamasında yardımcı olur.

Yukarıda sıraladığımız avantajlar sayesinde Google için organik SEO çalışması, bir hizmeti, markayı ya da ürünü öne alan web sitelerinin arama motorlarında ilk sıralarda gözükmesine imkân tanır.

4- Arama Motorlarında Organik SEO Çalışması Neden Önemlidir? 

Organik SEO düzenlemeleri sayesinde Google üzerinde bir web sitenin diğer sitelerden ayrıştırılması sağlanır. Son dönemlerde artan online rekabetten dolayı ürünlerin, hizmetlerin ve blogların ön planda olması rakip sitelerden bir adım öne geçebilmesi için dijital pazarlamada başarılı olması gerekir. Bu doğrultuda organik SEO çalışmaları marka adını ve o firmaya ait web sitesini Google üzerinde üst sıraya taşıyarak göstermektedir.

Bir işletmenin online varlığını arttıran en önemli çalışmaların başında organik SEO düzenlemeleri yer alır. Bu düzenlemeler ile site üzerindeki gerçek kullanıcı trafiği belirlenir. 

Bu doğrultuda e-ticaret siteleri, artan ziyaretçiler ile daha çok online satış ve rezervasyon talebi alma işlemleri yaparlar. Bloglar ve web sitelerinde ise daha çok kullanıcıya sahip olup reklam izleme oranları arttırılabilir. Döngü olarak ilerleyen bu sistem dijital olarak başarı elde edilmesi ve karşılığının alınabilmesi için çok önemlidir.

5- Organik SEO Çalışmasında Backlink

Bir web sitesinde backlinkSEO çalışması devam eden sitenin linkini referans olan başarılı bir sitenin, blog sayfası ya da herhangi bir sayfasına eklenmesidir. Bu sayede Google da güvenli ve popüler bulunan site üzerinde SEO çalışması devam eden siteyi linklendirerek önermektedir. Bu işlem ile güvenilir site üzerinden diğer siteye kullanıcı trafiği alınır.

Ancak buradaki işlemlerin organik olarak yapılması önemlidir. Eğer paylaşılan linkte site içi SEO düzenlemesi yapılmamış ise site ziyaretçilerini hayal kırıklığına uğratabilir. Bu yüzden hem site içi hem de backlink organik SEO çalışması aynı anda yapılması gerekir. 

6- E-Ticaret Sitelerinde Organik SEO Çalışması

E-ticaret sitelerinde site içi SEO işlemi, reklam, ürün içeriği, görseli ve kampanya ekleme işlemlerinin SEO’ya uygun yapıldığı çalışmalardan oluşur. Buradaki SEO çalışmalarında sitedeki içerikler ve ürün görselleri uygun anahtar kelimeler ile hazırlanır. Bu adımlar ile sitenin arama motorlarında yükselmesi sağlanır, sürekli ve organik reklam imkânı elde edilir. E-ticaret sitesinin geniş kitlelere ulaşması ve backlinkleri ile kullanıcı trafiğinin artmasından sonra sitenin dijital pazarlama alanında da yükselişi olacaktır. 

Sonuç olarak; 

Organik SEO ile birlikte arama motorlarında en iyi performansı sağlamak ve rakip web sitelerinizi geride bırakmak için devamlı güncelleme çalışmaları yapılması gerekmektedir. Çünkü arama motorları bir web sitesindeki içeriğini diğer web siteleri ile karşılaştırarak, sayfalarınızı SERP’lere göre sıralamaktadır. Google aramalarında sitenizin sıralamasının düşmesini engellemek için sitenizde içerik SEO düzenlemelerinizin devamlı olarak gelişmesi ve güncellenmesi önem arz etmektedir. 

organik seo nedir

Organik SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde web site sahiplerinin dijital ortamda görünebilirliklerini arttırmak için SEO düzenlemelerine ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda SEO düzenlemelerinden biri olan Organik

web sitesi kurmak

Web Sitesi Kurmak

Web Sitesi Kurmak Hakkında Rehberi Hedeflerinizi belirleyin: İlk olarak, neden bir web sitesi kurmak istediğinizi

web tasarım nedir

Web Tasarımı Nedir?

Web Tasarımı Nedir? Web Tasarımı Nedir, internet kullanıcılarının aradıkları bilgilere kolay erişebilmeleri için web sayfalarının

trendyol mağaza açmak

Trendyolda Mağaza Açmak

Trendyol Mağaza Açmak Trendyol’da satış yapmak son dönemlerde e-ticaret sektörüne adım atmak ve internetten satış yapmak ve para kazanmak

Hemen Ücretsiz Teklif Alın

Formu doldurarak, UP Yazılım’dan ücretsiz teklif alın!

ücretsiz websitesi fiyatı teklif al

  İşletmeler İçin Geliştirilmiş Kurumsal

  Web Tasarım E-Ticaret Grafik Tasarım Dijital Pazarlama Video Reklam

  İşletmelerin ihtiyaçlarına göre özel olarak geliştirilmiş kurumsal web tasarımlara 2000 TL’den başlayan fiyatlarla sahip olun.

  Hayal ettiğiniz web tasarıma ekonomik fiyatlarla sahip olmak için iletişime geçin.

  Başarıya Giden Yolda

  Bize Yardımcı Olan Araçlar

  #welovedata
  ÜCRETSİZ TEKLİF AL WHATSAPP İLETİŞİM
  X
  HEMEN TEKLİF AL   up-yazilim-hakkimizda

   Daha fazla bilgi ister misiniz?

   Formu doldurun, demo web site tasarımlarımızı ücretsiz inceleyin, Dilerseniz sizi arayıp 
   e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi verelim.

    up yazilim

    Daha fazla bilgi ister misiniz?

    Formu doldurun, demo web site tasarımlarımızı ücretsiz inceleyin, Dilerseniz sizi arayıp 
    e-ticaret paketlerimiz hakkında bilgi verelim.